Slabá, respektíve nekvalitná alebo nedostatočná erekcia k dosiahnutiu plnohodnotného pohlavného styku sa radí k problémom kategórie známej ako erektilná dysfunkcia. Samozrejme isté nečakané zlyhanie dokáže zaskočiť prakticky každého, ale situácia je vážnejšia, ak sa tieto nedostatky opakujú pravidelne a začíname vravieť o nábehu impotencie. Vtedy nastáva čas sa zamyslieť nad tým, ako zlepšiť erekciu a začať hľadať riešenia.
S nástupom a zistením týchto problémov si všeobecne spájame o niečo staršie ročníky, ale pravda je taká, že dokážu zastihnúť takisto mladších mužov, a to pravdepodobne dôsledkom negatívnych či už fyzických (organických) alebo psychologických faktorov.
Aká je teda tá správna schéma a ako vzniká kvalitné stoporenie?
Prvotným signálom je mozog, ktorý zareaguje na vzrušivý faktor (fantázia, pocity, emócie či vône,…). Následne prichádzajú do hry nervy a ich následkom sa rozšíria cievy (predovšetkým v pohlavnom úde). Tým pádom sa zrýchľuje tep a rýchlosť dýchania, čím vzniká okysličenie krvi. Do penisu následne prichádza silnejší prítok krvi a tým pádom vznikne erekcia. Ak však tento stav neprichádza alebo je nekvalitný, problém je zrejme v niektorom z postupov, a to buď organického pôvodu či z 20 % prípadov je to napr. neschopnosť sústrediť sa, respektíve narušená alebo unavená psychika.
Poruchy s erekciou teda nemusia automaticky prichádzať len vekom, ale tiež následkom rôznych negatívnych dôsledkov na naše telo alebo myseľ. Ak daný problém prichádza v mladšom veku, o to viac sú tieto príčiny alarmujúce a je vhodné vyhľadať lekársku pomoc. Najmä ak sa poruchy takmer pravidelne opakujú.
Z hľadiska organických faktorov a možných ochorení sú častým dôvodom známe a pomerne rozšírené ochorenia ako cukrovka, obezita, vysoký krvný tlak či problémy s cievami.